Czosnek olbrzymi – wymagania i komponowanie.

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) to gatunek roślin cebulowych należący do rodziny czosnkowatych.

Pochodzi z Azji Środkowej. W wielu krajach również w Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Czosnek olbrzymi kwitnie od maja do sierpnia. Jego pełne kwiaty w kształci kuli są koloru fioletowego i średnicy od 15 do 20 cm. Zbudowane są z dużej ilości niewielkich, igiełkowych kwiatów osadzonych na długich i sztywnych łodygach wyrastających z kępy liści. Dorastają do około 120 centymetrów wysokości.

Minusem czosnków, zwłaszcza odmian olbrzymich są ich ogromne liście, które pięknie prezentują się od wczesnej wiosny, natomiast gdy zaczynają kwitnąć, szybko zasychają i nie wyglądają już atrakcyjnie. Jednak nie należy ich całkowicie usuwać, należy poczekać aż same odpadną, ponieważ cebula do wzrostu czerpie z nich pokarm.

Kwiaty czosnków uwielbiane są przez motyle, pszczoły, oraz inne owady.

Po przekwitnieniu ja nie usuwam kwiatów, mimo iż zmieniają kolor nadal ładnie prezentują się na rabacie aż do późnej jesieni.

Wymagania:

Czosnek olbrzymi najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w miejscu osłoniętym od wiatru.

Wymaga przepuszczalnego i umiarkowanie żyznego podłoża. Nie toleruje podmokłych stanowisk. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia cebul. Na glebach gliniastych należy zrobić odpowiedni drenaż, aby woda opadowa dobrze przenikała w głębsze warstwy, w przeciwnym razie cebule zgniją. Czosnek olbrzymi jest odporny na suszę i toleruje lekkie niedobory wody. Jednak w okresie wzrostu i kwitnienia warto je regularnie podlewać. Wiosną należy zasilić cebule kompostem.

Cebule czosnków najlepiej sadzić od września do listopada, aby zdążyły ukorzenić się jeszcze przed nadejściem mrozów. Sadzimy je w odstępach co 30- 40 cm na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli.

Komponowanie Czosnków olbrzymich z innymi bylinami:

Ja sadzę je na rabatach razem Rozchodnikami okazałymi. Gdy liście czosnków zaczynają podsychać i nie są już atrakcyjne, zostają zasłonięte przez rozchodniki, które w tym czasie są już na tyle wysokie, że zasłaniają podsychające liście czosnków i rabata wygląda dobrze aż do późnej jesieni.

Allium giganteum również ładnie współgra z ozdobnymi trawami, szczególnie tymi o zwisających kłosach. Ich delikatne łodyżki poruszane wiatrem mogą tworzyć piękny kontrast z solidną strukturą kwiatów czosnków.
Również będzie się ładnie komponował z bylinami o ciekawych kształtach i kolorach liści.

Także w połączeniu z roślinami skalnymi, szczególnie o niskim pokroju, Allium giganteum może również stworzyć interesujące ogrodowe aranżacje.

Najlepiej prezentują się w większej grupie na rabacie, przy ścieżce, ogrodzeniu czy na klombie.

Na jednym miejscu czosnek może rosnąć długo, jednak najlepiej po 3- 4 latach warto cebule wykopać, rozdzielić i posadzić ponownie.

Czosnek olbrzymi jest rośliną mrozoodporną, ale na terenach narażonych na bardzo niskie temperatury powinno się je na zimę okrywać.

Dodaj komentarz

Witam Cię na moim blogu.

Ogrody od kuchni to blog dla miłośników ogrodów, jak również smakoszy poszukujących różnego rodzaju sprawdzonych przepisów kulinarnych. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele ciekawych informacji dotyczących zakładania i pielęgnacji ogrodu oraz sprawdzone przepisy.

Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów.

Byliny Drzewa liściaste Kaktusy Kompozycje Krzewy

Blog na WordPress.com.