Barbula klandońska – wymagania, pielęgnacja i rozmnażanie.

Barbula klandońska – wymagania, pielęgnacja i rozmnażanie.

Barbula klandońska heavenly blue (caryopteris clandonensis heavenly blue) – to atrakcyjna, bylina o niebieskich kwiatach i szaro-zielonych, ząbkowanych liściach. Ma kulisty pokrój i dorasta do 1 metra wysokości. Jednak aby jej kształt był zwarty, należy ją przycinać. Najlepiej przycinać wiosną, usuwając martwe lub przekwitłe pędy około 20 cm nad ziemią. Cięcie poza tym, że zagęści roślinę, również poprawi jej kwitnienie.

Wymagania Barbuli:

Aby Barbula zdrowo rosła i obficie kwitła, wymaga stanowiska słonecznego. Najlepiej by roślina miała dostęp przez co najmniej 6-8 godzin dziennie do światła słonecznego. W półcienistym stanowisku również sobie poradzi, ale nie będzie tak obficie kwitła.

Gleba, w jakiej należy uprawiać Barbulę klandońską, powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, toleruje nawet krótkotrwałą suszę. Nie toleruje natomiast stanowisk o zbyt ciężkiej lub zbyt wilgotnej glebie.

Nawozimy jednorazowo wiosną przed rozpoczęciem aktywnego wzrostu rośliny, nawozem wieloskładnikowym.

Kwitnie na jednorocznych pędach pod koniec lata aż do późnej jesieni. Jest to krzewinka miododajna wabiąca do ogrodu pszczoły, motyle oraz inne owady.
Roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, ale warto monitorować jej stan i usuwać ewentualne uszkodzone liście lub pędy, wtedy będzie się pięknie i zdrowo prezentować.

Rozmnażanie:

Roślinę można rozmnażać wegetatywnie w czerwcu, pobierając z niej wierzchołkowe sadzonki zielne o długości około 10-12 cm. Pobraną sadzonkę moczymy w preparacie przyspieszającym ukorzenianie i sadzimy w doniczkach z piaskiem. Należy pamiętać o regularnym zraszaniu piasku. Drugim dobrym okresem na rozmnażanie Barbuli jest koniec lata, wtedy pobieramy z rośliny sadzonki półzdrewniałe, najlepiej z niekwitnących pędów bocznych.

Caryopteris można komponować z różnymi innymi roślinami, które będą tworzyć efektowne i harmonijne połączenie kolorystyczne z jego niebieskimi kwiatuszkami
np. z trawami ozdobnymi, niskimi iglakami, lawendą, czy hortensjami ogrodowymi, których duże liście mogą służyć jako tło dla Barbuli.
Świetnie nadaje się też do sadzenia na skalniakach oraz do uprawy w dużych donicach na tarasie lub balkonie.

Należy jednak pamiętać, że kluczem do udanej kompozycji ogrodowej jest dobór roślin o podobnych wymaganiach co do gleby, wilgotności i światła, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Odpowiednie nawożenie i pielęgnacja również pomogą utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Mrozoodporność:

Barbulą klandońską jest ogólnie odporna na mrozy w Polsce, ale w mroźniejszych regionach może potrzebować ochrony przed mroźnym wiatrem, na przykład poprzez okrywanie rośliny gałązkami z roślin iglastych lub agrowłókniną.

Dodaj komentarz

Witam Cię na moim blogu.

Ogrody od kuchni to blog dla miłośników ogrodów, jak również smakoszy poszukujących różnego rodzaju sprawdzonych przepisów kulinarnych. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele ciekawych informacji dotyczących zakładania i pielęgnacji ogrodu oraz sprawdzone przepisy.

Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów.

Byliny Drzewa liściaste Kaktusy Kompozycje Krzewy

Blog na WordPress.com.