Czubajka kania – Szybki kurs rozpoznawania tych grzybów.

Czubajka kania – gatunek grzybow należący do rodziny pieczarkowatych.

Bardzo często grzyb ten mylony jest z muchomorem sromotnikowym.  Jednak jeśli  ktoś choć raz widział Czubajkę kanię  na żywo to trudno  ją z nim pomylić . Są to dwa naprawdę bardzo różniące się od siebie grzyby. 

Jeżeli po raz pierwszy ktoś wybiera się do lasu i nigdy wcześniej nie miał okazji go widzieć, to ten wpis jest dla niego dedykowany i warto się z nim dokładnie zapoznać.

Szybki kurs rozpoznawania dla początkujących grzybiarzy.

Czubajka kania ma cztery charakterystyczne znaki rozpoznawalne i jeżeli sprawdzimy je dokładnie i wszystkie poniżej wymienione znaki zauważymy w zerwanym przez nas grzybie, to na 100% jest czubajka kania.

Po piewsze – grzyb ten ma kremowo-beżowy, suchy, parasolowaty kapelusz pokryty brązowymi lub beżowymi łuskami. Gdy potrzemy dłonią wierzch kapelusza, to powinien się złuszczać. Kapelusz muchomora sromotnikowego jest zielonkawy i lepki.

Po drugie – czubajka kania ma ruchomy pierścień, który możemy przesuwać po trzonie grzyba, nie rozrywając go. Muchomor sromotnikowy ma pierścień przyrośnięty.

Po trzecie – trzon (nóżka) czubajki kani jest pusty w środku. Natomiast muchomor sromotnikowy ma trzon pełny.

Po czwarte – po ścięciu trzon (nóżka) czubajki kani powinna lekko się zaróżowić. Trzon muchomora sromotnikowego pozostaje w tym samym kolorze.

Jeśli jeszcze będziesz mieć, choć cień wątpliwości, czy to na pewno jest ten grzyb, to pozostaw go w lesie.

 Warto też zaopatrzyć się w atlas grzybów i bardzo dokładnie się z nim zapoznać.

 Jeśli chodzi o zbieranie grzybów, to jestem bardzo ostrożna i zbieram tylko te, które bardzo dobrze znam.  Mimo iż   czubajkę kanię znam bardzo dobrze, to dla bezpieczeństwa  w momencie ścinania pozostawiam pierścień na trzonie grzyba. W domu jeszcze raz dla pewności sprawdzam, czy rzeczywiście pierścień na trzonie grzyba jest ruchomy. Przy zbieraniu grzybów ostrożności nigdy za wiele.

Jeżeli dokładnie zapoznacie się z tymi charakterystycznymi znakami rozpoznawalnymi czubajkę kanię, to już dzisiaj możecie wyruszyć do lasu i szukać tych naprawdę smacznych grzybów.

Dobra rada dla początkujących grzybiarzy – zrywać tylko dobrze rozwinięte egzemplarze, w których te wszystkie ww. cechy są bardzo wyraźne, ponieważ w bardzo młodych owocnikach czubajki kani charakterystyczne znaki mogą być słabo widoczne.

Dodaj komentarz

Witam Cię na moim blogu.

Ogrody od kuchni to blog dla miłośników ogrodów, jak również smakoszy poszukujących różnego rodzaju sprawdzonych przepisów kulinarnych. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele ciekawych informacji dotyczących zakładania i pielęgnacji ogrodu oraz sprawdzone przepisy.

Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów.

Byliny Drzewa liściaste Kaktusy Kompozycje Krzewy

Blog na WordPress.com.